4 iş örgütünden fiyat istikrarı daveti

TOBB, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD yaptıkları ortak açıklamada Türkiye’nin birinci önceliğinin fiyat istikrarı olduğuna inandıkları bildirildi TOBB …

TOBB, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD yaptıkları ortak açıklamada Türkiye’nin birinci önceliğinin fiyat istikrarı olduğuna inandıkları bildirildi

TOBB, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD tarafından yapılan ortak açıklamada, global tedarik zincirlerinde önemli aksamaların yaşandığı Kovid-19 pandemisi sonrası olağanlaşma sürecinde, ekonomik büyüme ve istihdam için Türkiye’nin birinci önceliğinin fiyat istikrarı olduğuna inandıkları bildirildi.

Açıklamada şu sözler kullanıldı: Fiyat istikrarı sağlanmadan iktisatta başlayan her canlanma, maalesef kısa vadeli olmakta ve iş insanlarımızın yatırım ufkunu daraltmaktadır. Fiyat istikrarının sağlanmasıyla Türkiye’de yatırım ortamı güzelleşecek, öngörülebilirlik artacak, böylelikle katma bedeli yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkemize çekmek mümkün olacaktır.

Bu açıdan bakıldığında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatılan yeni ekonomik ıslahat gündemini çok yakından takip ediyor ve enflasyonla uğraşın öncelikli amaç olmasını destekliyoruz. Enflasyonla uğraşa yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası uyumunda yürütülen çalışmalarda bir kamu-özel bölüm istişare sürecinin son derece yararlı olacağı kanaatindeyiz.

Bu istişare süreci, tüm fiyatların özgür piyasa şartları içinde oluşmasını gözeterek, global ve lokal fiyat dinamiklerinin sektörel bazda yakından izlenmesine ve eser kümelerinde görülen yapısal risklerin, maliyet dinamiklerinin ve arz-talep dengesizliklerinin tespit edilmesine katkıda bulunacak, böylelikle dataya dayalı siyaset tasarım sürecini destekleyecektir. İş dünyasında enflasyonla çabanın değeri ve fiyat istikrarının orta-uzun vadeli büyüme ve istihdam perspektifine olumlu katkısı konusunda farkındalığı artırmak için kurulacak bu istişare sisteminin son derece faydalı olacağına inanıyoruz.

Enflasyonla gayrette başarılı olmamız için Merkez Bankası’nın ve ilgili kamu kurumlarının uğraşlarına tüm paydaşların dayanak vermesi gerektiğini biliyor, Kovid-19 sonrası global toparlanma periyodunda Türkiye’nin hak ettiği fiyat istikrarı gayesine süratle ulaşması için tüm katkıyı vermeye hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/4-is-orgutunden-enflasyonla-mucadele-cagrisi-2273344

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler