2020’de gümrük kapılarında ticaret sürat kesmedi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “2020 yılında ülkemizin kara hudut kapılarında 3,4 milyon ticari araç giriş-çıkışı gerçekleşti” dedi Ticaret …

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “2020 yılında ülkemizin kara hudut kapılarında 3,4 milyon ticari araç giriş-çıkışı gerçekleşti” dedi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılında Türkiye’nin kara hudut kapılarında 3,4 milyon ticari araç giriş-çıkışı gerçekleştiğini belirterek, “En fazla ticari araç geçişi yapılan hudut kapımız 1 milyon 90 bin ile Irak’a açılan Habur Gümrük Kapısı olurken, bunu 704 bin araç ile Kapıkule, 315 bin araç ile Sarp Gümrük Kapısı izledi.” dedi.

Pekcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla gayret kapsamında, bilhassa mart ayından itibaren dünya genelinde hudut geçişlerinin kapatılması yahut kısıtlanması üzere önemli önlemler alındığını söz ederek, bu kısıtlamaların memleketler arası mal sevkiyatlarının gerçekleştirilmesi için değerli bir zorluğu beraberinde getirdiğini söyledi.

Türkiye olarak bu duruma çok süratli tepki göstererek; Habur, Kapıkule ve Kapıköy gümrük kapılarında ve Ro-Ro limanlarında temassız ticaret uygulamasını hayata geçirdiklerini anlatan Pekcan, süratli biçimde devreye alınan önlemler sayesinde, salgın öncesi periyotlara yakın bir sevkiyat akışını temin ettiklerini lisana getirdi.

Pekcan, salgına karşın dış ticarette 2020 yılında birçok muvaffakiyete ve rekora imza attıklarına işaret ederek, alınan tedbirler nedeniyle hudut kapılarındaki yolcu geçişlerinde düşüşler görüldüğünü, salgının tesirli olduğu birinci aylarda uyguladıkları temassız ticaret ve hayata geçirdikleri dijital uygulamalar sayesinde ticari araç geçişlerinin kesintisiz sürdüğünü kaydetti.

“Sınır kapılarından 3,4 milyon ticari araç geçiş yaptı”

Türkiye’de 30 kara, 8 demir yolu, 101 deniz ve 64 hava olmak üzere toplam 203 hudut kapısı bulunduğuna dikkati çeken Pekcan, hür bölge ve iç gümrük yönetimleriyle toplam 151 gümrük müdürlüğünün misyon yaptığını bildirdi.

Geçen yıl Türkiye kara hudut kapılarından 1,7 milyonu giriş, 1,7 milyonu da çıkış olmak üzere toplam 3,4 milyon ticari aracın geçiş yaptığını bildiren Pekcan, “En fazla ticari araç geçişi yapılan hudut kapımız 1 milyon 90 bin ile Irak’a açılan Habur Gümrük Kapısı olurken, bunu 704 bin araç ile Kapıkule, 315 bin araç ile Sarp Gümrük Kapısı izledi.” diye konuştu.

Bu devirde hudut kapılarından 7,6 milyon yolcunun giriş-çıkış yaptığına dikkati çeken Pekcan, şöyle devam etti:

“2019 yılında yolcu geçişi 27,5 milyon iken geçen sene salgının olumsuz tesiriyle bu sayı 7,6 milyona geriledi. Fakat ticari faaliyetlerimiz, alınan önlemlerin tesiriyle, sekteye uğramadı. 2019 yılında 3,7 milyon ticari araç giriş-çıkışı dikkate alındığında Kovid-19’a karşın ticari araç giriş çıkış sayılarındaki olumlu tablo, aldığımız önlemlerin tesiriyle ticaretin kesintiye uğramadan devam ettiğinin en büyük göstergelerinden biri oldu.”

“Temassız ticaret ile dijital uygulamalar ticaretin önünü açtı”

Bakan Pekcan, Bakanlık olarak dijital uygulamalara çok kıymet verdiklerini, salgın devrinde de bu yatırım ve projelerin meyvelerini topladıklarını tabir etti.

Salgının Türkiye’de görüldüğü mart ayıyla milletlerarası mal sevkiyatlarında sürekliliği temin edebilmenin kıymetli bir öncelik haline geldiğini belirten Pekcan, bunun için Habur, Kapıkule ve Kapıköy gümrük kapılarında temassız ticaret uygulamasını süratle hayata geçirdiklerini söyledi.

Pekcan, bu manada proaktif bir yaklaşımla ticari araçların giriş-çıkış süreçlerinin tampon bölgede konteyner, dorse ve sürücü değişimi yoluyla gerçekleştirildiğine işaret ederek, şu sözleri kullandı:

“Habur Gümrük Kapımızda, temassız ticaret uygulamasının devreye alındığı 1 Mart 2020 tarihi ile kelam konusu uygulamanın sona erdirildiği 21 Ağustos 2020 tarihi ortasında günlük ortalama 1337 ticari aracın giriş ve 1210 ticari aracın çıkış süreci gerçekleştirildi. 2019 yılında bu sayı, giriş istikametinde günlük ortalama 1615, çıkış istikametinde ise 1637 idi. Kapıkule Gümrük Kapımızda da temassız ticaret uygulamasının devrede olduğu 22 Mart – 27 Nisan 2020 tarihleri ortasında günlük ortalama 727 ticari aracın giriş, 657 ticari aracın çıkış süreci gerçekleştirildi. 2019 yılında bu sayılar giriş tarafında 1021, çıkış tarafında ise 1033 araç olarak seyretti. Bu sayede, Habur ve Kapıkule’de pandemi öncesi devirlere yakın bir sevkiyat artışı sağlanmıştır.”

Demir yollarının kullanımı salgın devrinde arttı

Bakan Pekcan, İran’a açılan gümrük kapılarında tampon bölge bulunmaması nedeniyle, sevkiyatların demir yoluna yönlendirildiğini belirterek, temassız ticaret uygulamasının Kapıköy Demiryolu Gümrük Kapısı’nda uygulandığını lisana getirdi.

Bu çerçevede vagonların karşılıklı olarak lokomotifler ile itilip çekildiğini anlatan Pekcan, şunları kaydetti:

“Kapıköy’de temassız ticaret uygulamasının devreye alındığı 4 Mart-3 Haziran 2020 tarihleri ortasında günlük ortalama 33 vagonun giriş, 41 vagonun çıkış süreci gerçekleştirildi. Bu sayının 2019 yılında giriş tarafında 7, çıkış istikametinde ise 14 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, temassız ticaret uygulaması ile pandemi öncesine nazaran ortalama vagon sayılarında önemli bir artış sağlandı. Önümüzdeki periyotta demir yollarının ticarette çok daha faal biçimde kullanılmasını istek ediyoruz.”

Gümrük kapılarındaki modernizasyon çalışmaları

Pekcan, gümrük kapılarında alt yapı yatırımlarının yanı sıra verilen hizmetin kalitesinin artırılması, dijitalleşme uygulamaları ve ulusal teknoloji imkanlarının geliştirilmesi için çalışmaları aktiflikle sürdürdüklerini vurgulayarak, Kapıkule, Hamzabeyli, Öncüpınar, Karkamış, Çobanbey, Kapıköy, Sarp gümrük kapılarındaki yenileme çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

Habur ve İpsala gümrük kapılarının modernizasyon çalışmalarının bu yılın birinci çeyreğinde tamamlanacağını anlatan Pekcan, Gürbulak, Türkgözü ve Pazarkule gümrük kapılarının yenilenmesine ait inşaat çalışmalarını da tıpkı devirde başlatacaklarını kelamlarına ekledi.

AA

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/2020-de-gumruk-kapilarinda-ticaret-hiz-kesmedi-2272711

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler