2018 yılı Tarla Parası Dönüm Başı Ne Kadar Verilecek?

2018 yılı Tarla Parası Dönüm Başı Ne Kadar Verilecek?

Dönüm Başı Tarla Parası Ne Kadar?

Günümüzde tarımcılıkta dışa bağımlılık oldukça çoğalmaktadır. Devlet bunun önune geçmek için 2018 ylının sonlarına doğru gelirken kolarrı sıvamaya başlamıştır. Beli başlı projelerin başında tarım ve hayvancılığa teşvik etmek amacıyla üretim yapanlara devlet yardım ödemesi yapmakta ve vatandaşı tarımla hayvancılığa özendirmektedir. Tarla için nakit, mazot gübre yardımı, küçükbaş ve büyükbaş hayvan için nakit, tütün, yem, pirinç, süt, mısır, ayçiçeği, nohut, pancar, çatak, fidan, arıcılık, süs bitkileri, sebze ve meyve, sera (seracılık) aromalı bitkiler, fındık ve dönüm başına yardımlar tarzında birtakım ödemeler 2018 senesinde de tarımcı ve üretim yapan kişilerin Ziraat Bankası zirai hesaplarına ödeme yapılması sürecek. Devlet tarafından yapılan bu ödemeler iki farklı şekilde yapılmaktadır. Ödeme şekilerinden ilki açık zirai iken ikincisiörtü altı uygulanan seracılıktır. Bu uygulanan ödmelerde değişiklik göstrirken ilki olan seralarda biyoteknik zirai savaşlar için dönüm başına ödenen para miktarı 110 tl iken, biyolojik savaş için 350 tl ve bütünde seralr için ise 460 tl verilmektedir. Bütünde sera için verilen 460 tl özelikle tarlada yetişen bitkilerin daha sağlıklı bir şekilde yetişmesi ve gelişim sürecinde kurtlanıp böceklenmeye karşı mücadele için savaşma parası verilmesi gerekmektedir. Açık bölge yardım parası ise seralara oranla daha az durumdadır, biyoteknikte ise dönüm başı 35 tl dir. Bu durum biyolojik savaş içinde aynı olup tarımcılıkla uğraşan kişiler açık bölge yardım parası toplamda 70 tl dir. Vatandaşımızın bu konuda sorularını cevaplyan Şeker bankası tarım ve hyvancılık destek kredisi alarak tarla parası dönüm başı ne kadar ve zirai mevduatınıza ne kadar kredi sağlayabilir gibi sorularını cevaplandırmaktadır.

 

Dönüm Başına Destekleme Ödemeleri

Tarımcılıkla uğraşan küçük aileler yada aile şirketleri Bakanlar Kurulu Kararı tarafından Resmi gazete’de yayınlayarak yürütülür duruma geldi. Yayınlanan bu kararla çiftçilerin tarımcılık uğraşlarının sürekliliğini sağlamak ve yürütülen bu işletmelerin devamlılığı için dönüm başına 100 tl olarak verilmektedir. Ticari işletmenin büyük olması 5 dekar ve daha az olan sebze meyve, aromalı bitki ve süs bitkisi işletmeciliği yapan çiftçiler 2018 yılında tarla parasının dönüm başına ne kadar olacağı sorusuna cevabı 100 tl olmuştur. tarımcılıkla uğraşan ailelerin alacakları dönüm başı parası ödemesi içinçiftçi kayıt sistemine kaydı bulunması gerekmektedir. Devletimizin destek amaçlı verilen sebze meyve, süs bitkisi, tıbbı ve güzel kokulu aromalı bitkler üretimi yapan üreticilere yapılacak olan dönüm başı ödemelerden kamu kurul ve kurulruşları faydalanmayacaktır.

2018 Yılı Alan Bazlı Destek Ödemeleri

Ülkemizde taarımın önemli bir kolu olan fındık tarlasının dönum başı tarla yardım parası 170 tl dir. 5 dönüm fındığı olan bir tarım işiyle uğraşan kişinin senelik 850 Türk lirası fındık yardımı alacaktır. Doğal tarım yardımı; 5 değişik bölümlere ayrılır, 1. bölüm yetiştirme dekar başı için 100 TL ödeme sunulurken, 2. bölüm 70 TL, 3.bölüm 30 TL, 4. bölüm 10 TL. Doğal hayvancılık kolunda arıcılığa kovan başı için 10 TL yardım parası verilecektir. Toprak inceleme, mazot için nakit ve gübre yardımı; dönüm başına 11 TL şeklinde verilen yardımdır. Yararlı zirai uygulaması kolunda ise; sebze ve meyve üretim yapan kişilere dekar başı için 50 TL yardım sağlanırken, seralar adına 1 dönüme 150 TL yardım yapılmaktadır. Süs bitkileri ile aromalı bitkiler için destek yardımı ise dönüm başı 100 TL.

 

Tarla Dönüm Başına Destekleme Ödemeleri Başvuru

2016 yılında yapılan gerçek ve tüzel kişilerin kurduğu küçük şirketler dönüm başına alınan yardım destek parası aynı şekılde 2017 yılındada uygulanıp ürünün farklılığı ve çeşidi gözönüne alınmıştır. Çiftçilerin yaptığı tarımın çeşidi ve işçilerin parası ne kadar ise devlet tarafında desteklenip ödenmektedir. Devlet tarafında çiftçiye ödenen bu parasın sağlıklı bir şekilde vatandaşa ulaşması için başvuruların çiftçi kayıt sisteminde kaydı bulunması gerekirken başvuran kişinin şehir/ ilçe tarım birimine müracat etmeleri gerekir. ÇKS’ye kayıtlı ola gerçek veya tüzel kişi ücreti dönüm başına 100 tl olup Ziraat bankası aracılığıyla ödeme gerçekleşir. Tarımla uğraşan vatandaşlarımız üretim için sebze, meyve ve tıbbı hoş kokulu bitkiler ve süs bitkisi üretimi yapmaları yapılan dönüm başı ödemelerden yararlanabileceklerdir. Ancak bilinmesi gereken ekstra bir bilgi ise Fındık ve Çay üretimi yapan küçük aile şirketleri ve işletmeler devletin bu projesinden faydalanamayıp dönüm başına para alamamaktadırlar.

 

Dönüm Başına Destekleme Ödemeleri Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Desteklemeler merkezi idare bütçesi ile alakalı gider uygun biçimde düzenlenmiş olandan yapılacak olup Ziraat bankası tarafından gerçekleştirilebilir. Banka alakalı ödemeler toplamı miktarından ise yüzde 0,2 hizmet aracılığı almaktadır. Hakkı bulunmadan yere yardım alan kişiler hukuksal ceza işlemleri tatbik edilir.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
5 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Kıdem Tazminatı
Devamını Oku

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2019

Table of Contents İş Kanunu’na Göre Kıdem Tazminatı Alabilecek KişilerÇalışan İstifa Ederse Kıdem Tazminatıİşverenin Kıdem Tazminatı Ödemeden İşçiyi…