12 futbol devi UEFA’ya isyan bayrağı açtı, kendi ligini kurdu

Dünyanın en çok gelir kazanan Avrupalı dev kulüpleri biraraya gelerek Avrupa Üstün Ligi’nin kurdu. Politikler ve futbol otoriteleri kararı …

Dünyanın en çok gelir kazanan Avrupalı dev kulüpleri biraraya gelerek Avrupa Üstün Ligi’nin kurdu. Politikler ve futbol otoriteleri kararı eleştirirken, futbol kulüplerinin yöneticileri gelir paylaşımındaki sıkıntılara dikkat çekerek kararlarını savundu

Dünyanın en çok gelir üreten futbol kulüpleri Ağustos ayında başlayacak yeni bir Avrupa ligi projesini kamuoyuna duyurdu.
Altı İngiliz, üç İtalyan ve üç İspanyol kulübünün katıldığı lig, itibarlı UEFA Şampiyonlar Ligi’ne alternatif olarak kurulacak. Açıklamaya nazaran lige üç kulüp daha katılacak. 15 kalıcı grubun olacağı ligde her yıl 5 kadronun lige yükselebileceği format benimsenecek.

1990’lardan bu yana UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi en büyük kulüplerarası turnuva olarak dikkat çekiyor. Koronavirüs salgını sebebiyle boş stadyumlara oynayarak büyük gelir kayıplarına uğrayan Avrupa’nın dev kulüpleri yeni lig ile birlikte milyarlarca dolarlık gelir hedefliyor.

‘Süper Lig’e katılan 12 ekip

 • Arsenal (İngiltere)
 • Chelsea (İngiltere)
 • Liverpool (İngiltere)
 • Manchester City (İngiltere)
 • Manchester United (İngiltere)
 • Tottenham (İngiltere)
 • Atletico Madrid (İspanya)
 • Barcelona (İspanya)
 • Real Madrid (İspanya)
 • AC Milan (İtalya)
 • Internazionale (İtalya)
 • Juventus(İtalya)

Ligin lideri Real Madrid’in lideri oldu

Real Madrid’in Lideri Florentino Perez yeni ligin lideri olurken Juve’den Andrea Agnelli ve Manchester United’dan Joel Glazer lider yardımcılığı vazifesini üstlenecek. Perez, “Futbola her seviyede katkıda bulunacağız ve futbolu dünyadaki hak ettiği yere götüreceğiz. Futbol dünyada dört milyar taraftardan fazlasına sahip olan tek global spor. Bizim büyük kulüpler olarak taraftarların isteklerine karşılık vermemiz gerekiyor” dedi.

Kısmen kapalı

Her yıl beş ekibin lige yükselebileceği bir eleme sistemiyle birlikte organizatörler “kapalı lig” tenkitlerine karşılık vermiş olacak. Amerika’da başta Amerikan futbolu ligi NFL olmak üzere profesyonel sporlarda birçok kapalı üst seviye lig bulunuyor.
Yeni plan, kulüplerin lokal liglerinde kalmalarını öngörürken UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılmamalarını planlıyor.
Yeni lig planı açıklanmadan evvel de İngiltere, İspanya ve İtalya futbol federasyonları ile birlikte UEFA planı eleştirmişti.

Kulüpler “kişisel çıkarlar peşinde” koşmakla eleştirilmişti.

Dünya Kupası Organizatörü FIFA da Muhteşem Lig’e katılacak futbolcuları turnuvalardan men edeceğini açıklamıştı. Bu durum gelecek yıl Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası tertibini da kaosa sürükleyebilir.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve eski İtalya Başbakanı Enrico Letta’nın da ortalarında olduğu politikler plana ait kaygılarını lisana getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız kulüplerine şimdiye kadar Harika Lig’e üye olmadıkları için övgüde bulundu.

Kararın akabinde ligin iştirakçilerinden Juventus’un birinci süreç gününde payları yüzde 10 prim yaptı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/12-futbol-devi-uefa-ya-isyan-bayragi-acti-kendi-ligini-kurdu-2278716

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler